The White House

5,0 (1 reviews)
82 (prints)
×
Color:

Model description

The model shows the White House on a scale of 1:1000.

The model will be especially useful in humanities classes.

 

Model elements

The set consists of 1 model.

 

Technical data

Model size (XYZ): 45 x 45 x 22 mm.

Printing time: 1 h 37 min.

Filament quantity: 28 g.

Recommended filament type: SkriPLA / PLA.

 

If you want to learn more or recall some information about 3D printing, check out our training materials for teachers at Skriware Academy: 3D printing e-courses

 

Additional information

Models can also be used during a remote lesson by asking students to perform a practical task with their use. For this purpose, you can use Tinkercad or any other 3D editor.

 

 

Author:
MakerBot

Reviews

See more
5,0
Based on 1 reviews
Rating distribution
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
w.sliwinska
Model Białego Domu nie tylko pozwoli na uatrakcyjnienie zajęć języka angielskiego, ale przyda się również na lekcji plastyki, aby móc omówić dominujący styl i porównać z innymi budowlami. Może znaleźć też swoje miejsce na lekcjach historii czy nawet WOS-u i techniki. Na kółkach zainteresowań, możemy starać się go odtworzyć, używając różnych typów klocków. A czemu nie użyć tego modelu jako wyjścia do szkolnego konkursu? "Biały Dom moimi oczami", to pomysł na szkolny konkurs przybliżający kulturę, historię, architekturę i sztukę kraju, który od lat jest naszym sojusznikiem. Poza tym pięknie się prezentuje, co uzmysławia uczniom znaczenie estetyki w różnych pracach.
17.09.2023